Motivace, díky které vytrváte na cestě za zdravým jídlem

Když jsem zjistila, že mám periferní spondylartritidu (Bechtěrev), tak mi paní doktorka doporučila zaměřit se také na stravu a zhubnout. Tehdy jsem vážila okolo 92kg při výšce 171cm. Nebyla jsem zrovna štíhlá, ale tehdy mi to ani příliš nevadilo.

Toto její doporučení si pamatuji, protože měla u něho velmi vážný výraz. A nadváha při tomto onemocnění může stav zhoršovat. Nicméně moc jsem se svou váhou neuměla udělat. Byla jsem v jednom kole – vydělávání peněz, starost o domácnost, léčba. Měla jsem tolik povinností a priorit, že na řešení svého způsobu stravování už nezbýval prostor. Nebo jsem mu nechtěla prostor udělat ???

Poté, co se mi narodila první dcera, mě asi osvítilo

A já měla velkou touhu změnit své stravování. Novou motivaci. Ptala jsem se sama sebe: „Jak můžu naučit mou holčičku zdravě a vyváženě jíst, když já sama to neumím.“ To, že to neumím, bylo očividné. Stačilo se na mě podívat. Právě tato otázka byla a je mým motorem.

Je pro mě velkou prioritou, aby mé holky věděly, co je zdravá a vyvážená strana. Aby věděly, z kterých potravin zíkávají cenné živiny a které jsou naopak jen prázdné kalorie. Proč je to tak důležité? Když to budou vědět, můžou se potom už sami rozhodnout, co je a co není pro ně prospěšné. A kterou cestou se chtějí vydat. A třeba už nebudou roky pátrat, jak na to, stejně jako já.

Ne, nejsem šílená bio matka. Také máme doma i nějakou čokoládu, lipo, občas nějaký nanuk, a tak podobně. Když bych to dětem úplně odpírala, tak věřím, že by si k tomu stejně cestu našly a lákalo by je to mnohem více. Zakázané ovoce nejvíc chutná. Když tedy něco takového chtějí, snažím se vybrat to, co je nejméně nezdravé. A navíc si k tomu povídáme, co daná potravina obsahuje a jak nám (ne)prospívá.

 

A teď zpátky ke mně, trochu jsem odbočila

Teprve po narození naši dcery jsem se začala detailněji zabývat tím, co je vyvážené stravování. Už dříve jsem jedla více ovoce a zeleniny, nepila slazené nápoje. Ale tohle vědět opravdu nestačí. Nevěděla jsem, odkud se odrazit. Na internetu jsem našla takové množství informací a často protichůdných, že jsem vůbec nevěděla čemu věřit.

Jíst zdravě, vyváženě. Dbát na pestrou stravu. Zařadit pohyb. Zní to tak jednoduše. Když to však zkusíte, zjistíte, že to je mnohem větší alchymie, než se zdá.

Přišla jsem s návrhem navštěvovat výživového specialistu. Udělalo to celkem díru do našich financí, ale já jsem prostě potřebovala mít jen jeden zdroj, kterému můžu věřit. A jeden směr, kterým se řídit v praxi. A tak je to dnes už třetí rok, co ho navštěvuji, i když teď o mnoho méně často. Pomalu jsem začínala chápat souvislosti.

Šla jsem postupně

Upravovala jsem prvně mé snídaně, za nějaký čas svačiny, potom obědy a večeře. Naučila jsem se, jak se orientovat ve složení a v poměrech jednotlivých živin (bílkovin, sacharidů a tuků). A šla více a více do hloubky. Mně totiž nestačí jen říct, jezte více toto ovoce, protože vám pomůže.

Potřebuji vědět, proč ho mám jíst, co mi to přinese a jaké to má souvislosti.

A teprve, když znám tyto souvislosti a důvody, tak mám dobrou motivaci ho začít používat. A hlavně vytrvat. Dnes mám o 10kg méně a pokračuji. Jakmile se objeví nějaká pochybnost, abych přestala, abych se vrátila zpět, tak já už vím, proč je to pro mě dobré. Proč je to dobré pro mé tělo. Proč pokračovat v mém snažení.

Neumím se řídit nějakými obecnými radami a doporučeními, pokud nevím detaily a souvislosti, pokud tomu nerozumím více do hloubky. Máte to také tak?

Znát souvislosti a proč. Přesně toto představuje motivaci, která vám umožní vytrvat. Když to vím, nemůžu už přestat a jdu stále dál a dál.

Pokud vás zajímají inspirativní jídelníčky, napište mi to do komentáře. Můžu vám sem nějaké přidat. Jen vás upozorňuji, že jídla jsou z mála surovin a jednoduché na přípravu.

Ukazuji ženám, jak mít radostný život, i když se jim stalo něco hrozného. Zásadní je způsob vašeho myšlení a to, jak náročné situace vnímáte, a jestli si umíte všimnout i toho podstatného. Zažila jsem hodně náročných období. I přesto svůj život stále vnímám jako dar a nechci ho promarnit tak, že se budu dokola trápit a utápět se v sebelítosti. Více o mě se dozvíte tady>>


Autorka e-Booku 4 pilíře pro vyhraný život. Pokud vás někdy napadlo, jaké by to bylo, kdybyste ve vašem životě prožívali vnitřní radost navzdory náročnému období, kterým si procházíte, potom se na tento skvělý eBook teď podívejte.

Procházíte náročným obdobím a nevíte kudy kam?

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • eBook 3 tipy, jak se snadněji vyrovnat s náročnou situací


  Chcete se cítit lépe, i přestože teď procházíte něčím náročným?

 • Nejnovější články
 • Intenzivní nálož – náročné situace s lehkostí


  Líbilo by se vám zvládat náročné situace s klidnou hlavou? Stačí vyplnit váš email.

  Budete dostávat podnětné inspirace pro řešení náročných situací s lehkostí.

  Kdykoliv se můžete odhlásit.

 • Kategorie
 • Bav se se mnou na Instagramu
 • Potkáme se na Facebooku: