Jak se cítí máma na mateřské a rodičovské dovolené?
1 díl – 1 dítě

Než jsem se stala mámou, byla jsem hodně aktivní. Hlavně tedy v práci. Kariérně se mi dařilo. Neusilovala jsem o kariéru, ale šlo to tak nějak samo. Práce mě velmi naplňovala a tak jsem pracovala více než 8 hodin denně. Často po večerech a víkendech. Neustále jsem byla online a řešila komunikaci se zahraničními klienty.

Věděla jsem, že NEJSEM úplně člověk, který je “MATEŘSKÝ TYP”. Když jsem potkávala jiné děti a rodiče, necítila jsem žádný zvláštní pocit nebo větší sympatie. Když jsem byla menší, nesetkávala jsem se s příbuznými, kteří by měli děti. Má máma mě nebrávala mezi děti. Možná i to je jeden z důvodů, že se necítím jako “mateřský typ” ženy.

Mateřský typ

I přes toto uvědomění, jsem si děti moc přála

Věděla jsem, že život bez dětí by byl pro mě prázdný. Tušila jsem, že nebudu ukázková máma dle měřítek naší společnosti. Ale chtěla jsem být jen tou nejlepší mámou, jakou jen v danou chvíli dokážu být.

Vím o sobě, že potřebuji něco dělat, něco tvořit pro druhé. Jsem docela kreativní člověk. A tak má představa byla, že budu nějaký čas s dítětem doma a brzy se zapojím do práce. Ne kvůli penězům, ale kvůli tomu, abych se realizovala i jinak než s dětmi. A tím tedy, aby byla spokojená i dcera a manžel.

Na dceru jsem si musela dlouho počkat

Nedařilo se a pomohlo mi až IVF. Dokonce jsem čekala dvojčátka, ale jedno mi umřelo. To je však jiný příběh, který si můžete přečíst tady a více také v e-Booku 3 odhalení, proč nás potkávají problémy.

I když jsem na svou holčičku čekala opravdu dlouho a bylo to vymodlené dítě, mateřská dovolená se mnou zamávala (píšu o mateřské dovolené, ale myslím tím dobu mateřské i rodičovské dovolené). Manžel by mohl o tom dlouho vyprávět 😉

Najednou jsem byla převážně doma s křičícím uzlíčkem, který se mě dožadoval ve dne i v noci. Najednou nebylo tolik důležité, co potřebuji já. Najednou bylo neskutečně těžké plnit základní potřeby jako je pravidelné jídlo, pitný režim a osobní hygiena jako sprchování apod. Musela jsem se přizpůsobit. Přitom to má být nejkrásnější období. Alespoň takto je to vnímané v naší společnosti.

Děsivé mateřství

Jaké to tedy je?

Je to velmi děsivé. Je to velmi omezující. Je to vyčerpávající. Dostanete se, až na své dno. A je jen na vás, jestli se ode dna odrazíte, nebo se utopíte v bahně.

Je to zkouška vaší osobnosti, vašich schopností a všeho, co jste doposud zažila. Nedostatek spánku má na vás obrovský vliv. Už teď chápu, že dříve se mučili vězni tím, že je nenechali vyspat. Je to totiž účinná metoda mučení.

Je pro mě těžké popsat všechny tyto pocity. Věřím, že každá máma rozumí a chápe, co tím myslím. Má cesta, jak se dostat do větší psychické pohody, byla právě práce. Začít něco dělat mimo domácnost. Něco, co mi dává smysl.

Tehdy to byla práce pro mého zaměstnavatele na částečný úvazek. Nyní je to právě psaní tohoto blogu a sdílení zkušeností, které jsem získávala několik let při boji s mou chorobou, neplodností a při prožitku, kdy mi umřelo miminko.

Když potkám starší a zkušené ženy, velmi často říkají

“Užívej si mateřskou. Uteče to tak rychle a děti vyrostou. Už se to nikdy nevrátí.” Já při tom skřípu zuby a v duchu si myslím: “Cože? Toto si mám jako užívat?”

Užívat si probdělé noci a dny, kdy padáte únavou. Užívat si to, že když onemocníte, stejně si nemůžete odpočinout. Když je vám špatně, pořád musíte jet na plné obrátky. Nemůžete si vzít dovolenou. Nemůžete se zrovna věnovat tomu, čemu byste rádi, protože vás vaše děti potřebují více.

Žena radí

 

A přesto ve slovech starších a zkušenějších žen je hodně pravdy. S odstupem času zaručeně zapomenete na to, že mateřská dovolená je i děsivá. Váš pohled se změní a minulost vnímáte jako krásný čas věnovaný vašemu dítěti.

Vzpomínáte na první úsměvy, zuby a krůčky. Vzpomínáte na to, jak se tulíte k vašemu dítěti, jak mu přivoníte k jeho vlasům, jak ho bezmezně milujete. Najednou je vám jedno, že jste byla vyčerpaná, že jste neměla čas pro sebe, že jste se třeba necítila často dobře.

Mateřství je extrémně náročné a děsivé, avšak s odstupem času krásné období.

Tento článek nemá za cíl vás odradit od mateřství

Cílem je sdílet realitu, jak se třeba v mateřství můžete cítit. O těchto pocitech se v časopisech, knihách a médiích často nemluví. A proto se můžete začít cítit jako špatná máma. Jako máma, která svou novou roli nezvládá. Jako máma, která se má radovat, ale prostě jí to vždycky nejde.

Všechno, co se děje, je v pořádku. Je to realita našeho mateřství. Mateřství není jen růžové. Má své temné a děsivé stíny. Má však také své jasné a krásné chvíle. Je to jako na houpačce, která se nikdy nezastaví, ale třeba s časem trochu zpomalí.

O tom, jak se tato jízda změní, když se narodí druhé dítě, vám napíšu zase příště v dalším díle.

Ne-Maminka

Maminky, nastávající maminky, ženy toužící po svém miminku, chtěla bych vás pozvat do naší uzavřené facebookové skupiny s názvem ♥ (NE)-Maminka, kde můžeme sdílet naše strasti a radosti, nechat se inspirovat, a přitom se cítit v bezpečí.

 

Chcete se dostat ze svých problémů?

 

Ukazuji ženám, jak mít radostný život, i když se jim stalo něco hrozného. Zásadní je způsob vašeho myšlení a to, jak náročné situace vnímáte, a jestli si umíte všimnout i toho podstatného. Zažila jsem hodně náročných období. I přesto svůj život stále vnímám jako dar a nechci ho promarnit tak, že se budu dokola trápit a utápět se v sebelítosti. Více o mě se dozvíte tady>>


Autorka e-Booku 4 pilíře pro vyhraný život. Pokud vás někdy napadlo, jaké by to bylo, kdybyste ve vašem životě prožívali vnitřní radost navzdory náročnému období, kterým si procházíte, potom se na tento skvělý eBook teď podívejte.

Procházíte náročným obdobím a nevíte kudy kam?

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • eBook 3 tipy, jak se snadněji vyrovnat s náročnou situací


  Chcete se cítit lépe, i přestože teď procházíte něčím náročným?

 • Nejnovější články
 • Intenzivní nálož – náročné situace s lehkostí


  Líbilo by se vám zvládat náročné situace s klidnou hlavou? Stačí vyplnit váš email.

  Budete dostávat podnětné inspirace pro řešení náročných situací s lehkostí.

  Kdykoliv se můžete odhlásit.

 • Kategorie
 • Bav se se mnou na Instagramu
 • Potkáme se na Facebooku: