Kdo má poslední slovo o tom, jestli si miminko necháte? Vy nebo manžel?

Naše miminko má vrozenou vývojou vadu a čekalo nás to nejtěžší rozhodnutí v našem životě. Nechat si miminko nebo podstoupit potrat? A kdo má vůbec to hlavní slovo? Nástavající máma nebo táta? Nebo se musí shodnout?

Seděli jsme u lékaře v prenatálním centru a bavili se o různých alternativách a variantách postižení (na jaké otázky se ptát, si přečtěte tady). Lékař správně vycítil, že já upřednostňuji pokračovat, zatímco manžel se spíše kloní k přerušení.

 

V jednom okamžiku nám však sdělil něco, co mně dodnes zůstalo v paměti

Obrátil se na manžela a říká: „To hlavní rozhodnutí leží v tomto případě na paní, vy máte pouze poradní hlas.“ Wau, spadla mi čelist, protože takto jsem to nikdy nevnímala. Měla jsem za to, že se musíme shodnout.

Hlavní rozhodnutí v takovém případě leží na nástavající mamince. Máme to jako ženy opravdu těžké. Vysvětluji si to tak, že když si maminka bude chtít dítě nechat a partner ne, tak tu maminku nikdo násílím nedovleče na potrat proti její vůli. Je to její tělo, i když s dítětem obou dvou.

I když to hlavní slovo má žena, je dobré si dobře promyslet, jak toto rozhodnutí ovlivní váš vztah.

(O spokojeném rozhodnutí se více dovíte také tady v e-Booku 4 pilíře pro vyhraný život)

 

Pojďme se teď podívat na různé možnosti

1. Chcete si miminko s VVV nechat, váš manžel je proti

Tak přesně tímto jsem si prošla na začátku, těsně po tom, co jsme se dověděli, že jedno dvojčátko má brániční hernii. Něco uvnitř mě věřilo, že to bude dobré. Ale manžel to měl prvně opačně. Ano, můžu se nakonec rozhodnout sama, ale jak asi pak dopadne náš vztah? Bude mi to celý život vyčítat? Dokázal by se s tím smířit?

Pokud jste v této situaci, zvažte, jestli jste ochotni podstoupit riziko, kdy se vztah třeba následně rozpadne. Nebo je pro vás váš vztah s manželem důležitější? Jste ochotná přijmout názor manžela? Ale hlavně, budete moci s takovým rozhodnutím žít?

Ano, jedna volba je horší než druhá. Manžel nebo nenarozené miminko? Je to drsné a sakra těžké nad tím takto uvažovat. Ale to je realita, když se vám to stane. A vy se potřebujete rozhodnout.

2. Přejete si raději potrat, váš manžel si chce miminko nechat

Je to velmi podobné jako u předchozího bodu. Riskujete váš vztah. Znovu by se pravděpodobně dostavily výčitky manžela. Možná by se s tím nakonec dokázal smířit. Je to přece jen o něco lehčí situace, protože byste se nepotýkali s náročnou péčí o pravděpodobně postižené děťátko, která by všechny starosti jen umocňovala.

To nejlepší, co můžete udělat je: Mluvte spolu.

Mluvte spolu třeba hodiny a shodněte se na tom, s čím dokážete žít oba dva.

3. Dohodnete se s vaším mužem na té variantě, se kterou dokážete oba dva žít bez výčitek a sebelítosti

Toto není nic nového. Asi jste věděli, že toto je to nejlepší pro vás a pro vaše nenarozené miminko. Jenže jak na to? Jak se domluvit v tak zásadní životní otázce, když možná nemáte stejné názory?

 • Mluvte spolu. Otevřeně si navzájem řekněte, jak to cítíte. A neodsuzujte se za to! Výčitky typu, ty chceš zabít naše miminko, opravdu nejsou na místě. Každý máme své limity a víme, co ještě uneseme a co třeba už ne.
 • Mluvte spolu opakovaně. Poprvé to bude pravděpodobně opředené mnoha emocemi. Když už emoce tryskají proudem na povrch, nechte si čas a vraťte se k tomu znovu za hodinu, za den, za dva. Každý z vás potřebuje vstřebat to, co řekl ten druhý.
 • Dopřejte si čas. Je to extrémně náročná situace a snad nejtěžší rozhodnutí v životě. Neočekávejte, že se řešení objeví hned.
 • Pokud potřebujete, navšitvte další specialisty, kteří vám dají zase jiné postřehy a pohledy na danou věc. My jsme jeli asi dvakrát do Prahy do Motola (a to jsme z opačného konce republiky), abychom mluvili přímo s lékaři, kteří tuto vadu mohou operovat. Abychom zjistili jejich zkušenosti, jak je na tom dítě po porodu, po poperaci, po delší době. Abychom zjistli, co ostatním párům v podobné situaci pomohlo.

U nás jsme došli ke společnému závěru právě na cestě zpátky od takového specialisty. Udělali jsme dohodu, že si miminko necháme. Že mu nemůžeme vzít šanci na život. 20%ní šance není mnoho, ale není to zase úplně málo.

Dohodli jsme se, že dokážeme žít s následky našeho rozhodnutí a že se budeme podporovat, ať to dopadne jakkoliv.

Oba dva jsme se necítili na to starat se o mentálně postižené dítě. Kdyby tato situace nastala, věděli jsme, že bychom ho svěřili do odborné péče, což by na nás třeba kladlo také velké doživotní finanční nároky.

Shodli jsme se, že jakékoliv fyzické postižení nebo omezení děťátka spolu zvládneme. Že se navzájem podpoříme, i když nás to bude stát hodně sil a i když to bude neskutečně těžké.

Právě díky tomu, že jsme si rozebrali všelijaké možné scénáře do detailu, jsme objevili společnou cestu v tak náročné situaci. Zjistili jsme, kde to cítíme stejně a právě na tom jsme postavili naše rozhodnutí.

TIP

Podívejte se také na eBook 4 pilíře pro vyhraný život, který se do hloubky věnuje tomu, co označuji jako „spokojené rozhodnutí“. Je to jiné rozhodnutí než to, které třeba běžně děláte v práci.  A je to jeden z hlavních pilířů, který ovlivňuje to, jestli jste v životě spokojeni, i přesto že se vám dějí podobné náročné situace jako je očekávání miminka s VVV.

Přeji vám ať najdete s manželem společnou řeč a oporu jeden v druhého! ♥♥♥

Ukazuji ženám, jak mít radostný život, i když se jim stalo něco hrozného. Zásadní je způsob vašeho myšlení a to, jak náročné situace vnímáte, a jestli si umíte všimnout i toho podstatného. Zažila jsem hodně náročných období. I přesto svůj život stále vnímám jako dar a nechci ho promarnit tak, že se budu dokola trápit a utápět se v sebelítosti. Více o mě se dozvíte tady>>


Autorka e-Booku 4 pilíře pro vyhraný život. Pokud vás někdy napadlo, jaké by to bylo, kdybyste ve vašem životě prožívali vnitřní radost navzdory náročnému období, kterým si procházíte, potom se na tento skvělý eBook teď podívejte.

Procházíte náročným obdobím a nevíte kudy kam?

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • eBook 3 tipy, jak se snadněji vyrovnat s náročnou situací


  Chcete se cítit lépe, i přestože teď procházíte něčím náročným?

 • Nejnovější články
 • Intenzivní nálož – náročné situace s lehkostí


  Líbilo by se vám zvládat náročné situace s klidnou hlavou? Stačí vyplnit váš email.

  Budete dostávat podnětné inspirace pro řešení náročných situací s lehkostí.

  Kdykoliv se můžete odhlásit.

 • Kategorie
 • Bav se se mnou na Instagramu
 • Potkáme se na Facebooku: