Otočme pochvalu proti sobě

Vstanu z postele a šlápnu na neuklizenou hračku. Rozhlédnu se a vidím hromadu nádobí v kuchyni, hromadu prádla k vyprání a neuklizené nádobí v obýváku. Zase jsem to nezvládla. Co jsem to za člověka? A přitom jsem doma s dětmi a i tak toho moc nestíhám.

Neporadek

Také si všímáte toho, že častěji slyšíte, co se nepovedlo, než slova chvály a uznání? Máme tendenci poukazovat na to špatné a přehlížet všechno to dobré. Co když to otočíme?

Třeba jste v práci a dokud vše šlape, tak je to v pořádku. Něco nevyjde a už se hledá, proč se to stalo, co se stalo a kdo za to může. Nejlépe, abyste hned vydali nápravné opatření, aby se toto selhání už nikdy neopakovalo.

Pamatuji si, že jsem jednou zapomněla odeslat důležitý email zákazníkovi. Když to můj šéf zjistil, zahrnul mě mnoha otázkami a výčitkami. Připadala jsem si jako totálně neschopná. Tak jednoduchá věc jako odeslání emailu a já to nezvládnu. Myslíte si, že jsem byla zároveň pochválena za dalších x věcí, které se ten den povedly a byly včas vyřízeny?

Jasně, firma potřebuje, aby lidé nedělali chyby, aby ji to nestálo peníze navíc. Proto potřebuje poukázat na chyby a zamezit jejich výskytu. No jo, ale jaký dopad to má na náš život? Možná si potom připadáme více neschopní než schopní. Na jednu chybu existuje alespoň dalších 100 věcí, které jsme zvládli parádně a zasloužíme si za ně pochvalu.

palec hore

Jsme doma a naši blízcí hned vidí věci, které jsme ještě neudělali

nebo které jsme udělali ne-dost-dobře. Na zemi poházené hračky od dětí. V kuchyni špinavé nádobí. Hora usušeného prádla, které je potřeba poskládat nebo vyžehlit.

0
věcí
jsem zvládla dost dobře

Existuje však dalších 100 věcí, které jsme dnes zvládli a zasloužíme si za to obdiv. Děti mají plné žaludky. Několikrát jsme je přebalili. Vytřeli rozlitý jogurt. Vysáli drobky ze sedačky. Zachránili naši zeď od kreativních nápadů našich dětí. Ano, i toto jsou věci, které jsou úžasné a zasloužíme si cítit se za to dobře.

pochvala

Víte, co je úplně nejhorší?

Nejhorší je, když lynčujeme sami sebe. Něco se nepovede dle našich představ a očekávání, a jaké myšlenky nás hned napadnou? Já jsem ale ….. Dosaďte si ;). Kolikrát za den házíme sami na sebe tuto kritiku? Schválně, zkuste si to jednou spočítat a napište mi do komentáře pod článkem.

Když se umíme tak hezky trýznit kritikou, dokážeme se také pochválit za každou věc, která se nám povede? Umíme si říct, dnes jsem skvěle navařila?. Dnes jsem dokázala aspoň na deset minut zabavit děti. To prádlo jsem hezky vyžehlila. Obejmula jsem své děti. Ráno jsem to s dětmi ve školce zvládla v klidu.

Nemůžeme ovlivnit, co nám říkají druzí. Můžeme ovlivnit, co říkáme sami sobě. Mluvme k sobě laskavě. Oceňme se za obyčejné a všední věci, které děláme. Pochvalme se za to, jak dobře jsme je zvládli.

Pojďme se chválit. Chvalme se jeden celý den. Jdete do toho se mnou?

sebelaska

Říkáte si, proč to máte jako udělat?

Když se několikrát za den sami oceníte, všímejte si při tom, jak se cítíte:

 • Je váš den radostnější?
 • Jste sebevědomější?
 • Zvládnete udělat více věcí?
 • Jste šťastnější?
 • Zvládáte lépe stres?
 • Křičíte méně na děti?
 • Vnímáte své problémy více s nadhledem?

Vsadím se s vámi, že se budete cítit jinak 😉

Podívejme se na to obráceně

Jak my reagujeme na to, co udělali naše děti nebo náš partner? Umíme si všimnout i toho, co se povedlo jim? Čím více totiž lynčujeme sami sebe, tím více kritizujeme i naše okolí. Ocitneme se v jakémsi kruhu kritiky a negací a ten dokáže s našim životem pěkně zatočit.

V posledních dnech jsem zažívala hodně vyhraněných situací s mými dcerami. Křičely, brečely, neposlouchaly. Zjistila jsem, že každou chvilku jim říkám, co udělali ne-dost-dobře. Zase jsi to tady vylila! Zase jsi to tu zašlapala! Proč ji zase bereš ty hračky? Zase jsi si neuklidila hračky na místo! Proč jsi ji zase bouchla? A tak dokola a dokola.

Tento přístup nefunguje. Nefunguje vůči nám samotným. Nefunguje vůči dětem. Nefunguje vůči partnerovi.

Tento přístup nám v ničem nepomáhá. Jen vyvolává prostředí, ve kterém se málokdo cítí dobře. V podobných vyhraněných situacích můžeme mít sklon sklouzávat více ke kritice.  Ke kritice devastující náš život. A my bychom přeci chtěli náš život vyhrávat, že? Být úspěšní, radovat se a milovat.

OTOČME POCHVALU PROTI SOBĚ. Je za co se chválit a je toho opravdu hodně!

Naše pochvala sama sebe může náš život udělat radostnějším. Vaše okolí si té proměny zaručeně všimne.

 

Pokud si stále myslíte, že se nemáte za co chválit, odpovězte si na následující otázky:

 • Vstali jste dnes včas?
 • Udělali jste si dnes snídani a dodali tělu potřebnou energii?
 • Usmáli jste se na někoho? Třeba na sebe v zrcadle 😉
 • Pomohli jste dnes někomu? V práci kolegovi, doma dětem (např. s úkoly, obouváním, mytím zoubků) nebo manželovi (např. s vyžehlením košile, najedeným žaludkem,...)
 • Věnovali jste se dětem?
 • Uvařili jste pro sebe a svou rodinu?
 • Udělali jste s dětmi úkoly?

 

Chcete se dostat ze svých problémů?

UložitUložit

Ukazuji ženám, jak mít radostný život, i když se jim stalo něco hrozného. Zásadní je způsob vašeho myšlení a to, jak náročné situace vnímáte, a jestli si umíte všimnout i toho podstatného. Zažila jsem hodně náročných období. I přesto svůj život stále vnímám jako dar a nechci ho promarnit tak, že se budu dokola trápit a utápět se v sebelítosti. Více o mě se dozvíte tady>>


Autorka e-Booku 4 pilíře pro vyhraný život. Pokud vás někdy napadlo, jaké by to bylo, kdybyste ve vašem životě prožívali vnitřní radost navzdory náročnému období, kterým si procházíte, potom se na tento skvělý eBook teď podívejte.

Procházíte náročným obdobím a nevíte kudy kam?

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • eBook 3 tipy, jak se snadněji vyrovnat s náročnou situací


  Chcete se cítit lépe, i přestože teď procházíte něčím náročným?

 • Nejnovější články
 • Intenzivní nálož – náročné situace s lehkostí


  Líbilo by se vám zvládat náročné situace s klidnou hlavou? Stačí vyplnit váš email.

  Budete dostávat podnětné inspirace pro řešení náročných situací s lehkostí.

  Kdykoliv se můžete odhlásit.

 • Kategorie
 • Bav se se mnou na Instagramu
 • Potkáme se na Facebooku: