Usnadněte si rozhodování o potratu miminka s vývojovou vadou

Byl mi doporučen potrat. Čekala jsem miminko s vrozenou vývojovou vadou – brániční hernií. Vše bylo umocněno tím, že mi rostly v bříšku dvojčátka.

Co sakra teď? Co budu dělat? Tak dlouho jsem čekala na své první těhotenství a hned přišla taková rána. To nemůžu udělat. Lékař nedoporučuje pokračovat. Měla bych ho poslechnout, on tomu rozumí. Ale co když se mýlí? Jak se rozhodnout správně? A mám vůbec právo o něčem takovém rozhodovat?

Život je dar, ať je jakýkoliv.

Po opakované kontrole v prenatálním centru a zodpovězení hromady otázek, stojím před rozhodnutím, jestli jít na potrat jednoho miminka nebo pokračovat v těhotenství miminka s VVV. V hlavě mám zmatek. Jak se s takovou náročnou situací vyrovnám?

V jednu chvíli se mi to zdá jako řešení. Za okamžik mi to přijde příšerné.

Nehodlám vás nabádat k tomu, jestli jít nebo nejít na potrat

Nebudu moralizovat o tom, co je správné a co není správné. Každý máme jiné životní hodnoty a jinou víru a přesvědčení o tom, jak by to mělo být.

Pokud si touto situací procházíte, rozhodnutí je jen na vás. Nikdo jiný ho za vás neudělá.

Důležité je udělat rozhodnutí, se kterým budete moci žít do konce života.

Nechte se inspirovat různými pohledy, u kterých se zastavíte a které vám třeba ulehčí vaše rozhodování.

1. Nejsem schopna starat se o postižené miminko

To byla jedna z prvních myšlenek, když jsem se rozhodovala o potratu. Věděla jsem, že nejsem dost silná, abych zvládla péči o mentálně postižené miminko. Navíc by to silně zasáhlo naše manželství a kdo ví, jak by to nakonec skončilo. Pravděpodobně bych takové miminko umístila do ústavu, kde se o něj postarají lépe. A to by také znamenalo velkou finanční zátěž pro naši rodinu. Jsem na to připravena, pokud to nastane? Jsem ochotna to přijmout a žít s tím do konce života?

Obdivuji všechny ženy, které to zvládají a které se s tím potýkají.

2. Fyzické omezení bych mohla zvládnout

Pokud by bylo miminko mentálně v pořádku, ale mělo by nějaké fyzické následky a omezení, jsem schopná s tím žít? Jsem připravena to akceptovat? Moje intuice mi říkala, že ano. Bude to i tak velmi náročné, hlavně období těsně po porodu. Ale to dokážu přijmout a jsem připravena se s tím poprat.

3. Tak dlouho jsem na miminko čekala. Co když už další nepřijde?

Je to vytoužené těhotenství. Čekala jsem na něho dlouho a podstoupila dokonce i IVF. A teď to mám vzdát? Co když už další šanci nedostanu? Toto je velmi těžká otázka. Nejde na ni odpovědět a stěžejní zase je, s čím dokážete žít. U mě to bylo umocněno tím, že jsem čekala dvojčata. Když bych podstoupila potrat, byla také šance, že přijdu i o to druhé (zdravé) miminko.

4. Představte si, že vás váš muž veze na potrat miminka

Dokážete si představit, že jedete na potrat? Dokáže vás tam váš partner dovézt, aniž by si to pak dlouho vyčítal? Toto je zásadní otázka, která sehrála obrovskou roli při rozhodování u mého muže (více také o tom píšu v eBooku 4 pilíře pro vyhraný život tady>>)

5. Je lepší, když jdete na potrat a ukončíte to takto brzy nebo ho porodit, podívat se mu do očí a čelit tomu, že vám možná umře?

Někdo říká, že je snazší vyrovnat se s potratem, než s tím, že porodíte miminko, které pravděpodobně umře. Hodně jsem se s tím názorem setkávala. Kolikrát však snadnější cesta nemusí zaručeně znamenat lepší cestu. Záleží, jak to cítíte uvnitř a jak se cítíte být silní. A s kterou variantou jste schopni žít. Ta druhá je sakra těžká, ale zároveň dává i určitou naději. Vždy to může dopadnout také dobře.

Věřím, že vám tyto pohledy, o kterých se většinou nemluví, pomohly. Udělat takové rozhodnutí je jako Sofiina volba.

Nejde o to, jestli uděláte dobré nebo špatné rozhodnutí. Jde o to, jestli s takovým rozhodnutím umíte žít do konce svého života, a to bez výčitek a sebelítosti.

Podívejte se také na eBook 4 pilíře pro vyhraný život, který jde do hloubky nejen u rozhodování. Je to jeden z hlavních pilířů, který ovlivňuje to, jestli jste v životě spokojeni, i přesto že se vám dějí podobné náročné situace jako je očekávání miminka s VVV. Přeji vám hodně štěstí!

Ukazuji ženám, jak mít radostný život, i když se jim stalo něco hrozného. Zásadní je způsob vašeho myšlení a to, jak náročné situace vnímáte, a jestli si umíte všimnout i toho podstatného. Zažila jsem hodně náročných období. I přesto svůj život stále vnímám jako dar a nechci ho promarnit tak, že se budu dokola trápit a utápět se v sebelítosti. Více o mě se dozvíte tady>>


Autorka e-Booku 4 pilíře pro vyhraný život. Pokud vás někdy napadlo, jaké by to bylo, kdybyste ve vašem životě prožívali vnitřní radost navzdory náročnému období, kterým si procházíte, potom se na tento skvělý eBook teď podívejte.

Procházíte náročným obdobím a nevíte kudy kam?

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • eBook 3 tipy, jak se snadněji vyrovnat s náročnou situací


  Chcete se cítit lépe, i přestože teď procházíte něčím náročným?

 • Nejnovější články
 • Intenzivní nálož – náročné situace s lehkostí


  Líbilo by se vám zvládat náročné situace s klidnou hlavou? Stačí vyplnit váš email.

  Budete dostávat podnětné inspirace pro řešení náročných situací s lehkostí.

  Kdykoliv se můžete odhlásit.

 • Kategorie
 • Bav se se mnou na Instagramu
 • Potkáme se na Facebooku: